型號(hào): APT60GF120JRD
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 115 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ISOTOP-4
文件頁(yè)數(shù): 3/9頁(yè)
文件大小: 124K
代理商: APT60GF120JRD
Rev
B
8-2002
V
CE
, COLLECTER-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
V
CE
FIGURE 1, Output Characteristics(V
GE
= 15V)
FIGURE 2, Output Characteristics (V
GE
= 10V)
, GATE-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
GATE CHARGE (nC)
FIGURE 3, Transfer Characteristics
FIGURE 4, Gate Charge
, GATE-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
T
J
, Junction Temperature (°C)
FIGURE 5, On State Voltage vs Gate-to- Emitter Voltage
FIGURE 6, On State Voltage vs Junction Temperature
T
J
, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
5T
C
, CASE TEMPERATURE (°C)
FIGURE 7, Breakdown Voltage vs. Junction Temperature
FIGURE 8, DC Collector Current vs Case Temperature
BV
CES
COLLECTOR-TO-EMITTER
BREAKDOWN
,COLLECTOR-TO-EMITTER
VOLTAGE
I C
,COLLECTOR
CURRENT
(A)
I C
,COLLECTOR
CURRENT
(A)
VOLTAGE
(NORMALIZED)
DC
CURRENT(A)
,GATE-TO-EMITTER
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
VGE = 15V.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
TC=25°C
TJ = 25°C.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
VGE = 10V.
<0.5 % DUTY CYCLE
VGE = 15V.
<0.5 % DUTY CYCLE
TJ = 25°C
TJ = 125°C
TJ = -55°C
IC = 80A
TJ = 25°C
TC=125°C
TC=25°C
TC=125°C
VCE= 960V
VCE= 600V
VCE= 240V
<0.5 % DUTY CYCLE
IC=30A
IC= 60A
IC= 120A
APT60GF120JRD
TC=-55°C
0
IC=120A
IC= 30A
IC= 60A
120
Graph does not apply
相關(guān)PDF資料
PDF描述
APT60GF120JRD 115 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT