型號(hào): APT60GF120JRD
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 115 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ISOTOP-4
文件頁(yè)數(shù): 1/9頁(yè)
文件大小: 124K
代理商: APT60GF120JRD
Rev
B
8-2002
MIN
TYP
MAX
3
±100
Characteristic / Test Conditions
Gate Threshold Voltage
(VCE = VGE, IC = 500A, Tj = 25°C)
Collector-Emitter On Voltage (VGE = 15V, IC = 60A, Tj = 25°C)
Collector-Emitter On Voltage (VGE = 15V, IC = 60A, Tj = 125°C)
Collector Cut-off Current (VCE = VCES, VGE = 0V, Tj = 25°C)
Collector Cut-off Current (VCE = VCES, VGE = 0V, Tj = 125°C)
Gate-Emitter Leakage Current (VGE = ±20V, VCE = 0V)
UNIT
Volts
mA
nA
Symbol
VGE(TH)
VCE(ON)
ICES
IGES
SOT-227
G
E
C
ISOTOP
"UL Recognized"
APT60GF120JRD
1200V
MAXIMUM RATINGS
All Ratings: TC = 25°C unless otherwise specified.
APT Website - http://www.advancedpower.com
STATIC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Symbol
VCES
VGE
VGEM
IC1
IC2
ICM
RBSOA
PD
TJ,TSTG
TL
APT60GF120JRD
1200
±20
±30
115
360A @ 960V
521
-55 to 150
300
UNIT
Volts
Amps
Watts
°C
Parameter
Collector-Emitter Voltage
Gate-Emitter Voltage
Gate-Emitter Voltage Transient
Continuous Collector Current @ TC = 25°C
Continuous Collector Current @ TC = 110°C
Pulsed Collector Current 1
@ TC = 25°C
Reverse Bias Safe Operating Area @ TJ = 150°C
Total Power Dissipation
Operating and Storage Junction Temperature Range
Max. Lead Temp. for Soldering: 0.063" from Case for 10 Sec.
G
E
The Fast IGBT is a new generation of high voltage power IGBTs. Using Non-
Punch Through Technology the Fast IGBT combined with an APT free-
wheeling ultraFast Recovery Epitaxial Diode (FRED) offers superior
ruggedness and fast switching speed
Low Forward Voltage Drop
20 kHz operation @ 800V, 24A
Low Tail Current
10 kHz operation @ 800V, 40A