型號(hào): APT60GF120JRD
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 115 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ISOTOP-4
文件頁(yè)數(shù): 8/9頁(yè)
文件大小: 124K
代理商: APT60GF120JRD
Rev
B
8-2002
APT60GF120JRD
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
t rr
,REVERSE
RECOVERY
TIME
I RRM
,REVERSE
RECOVERY
CURRENT
I F
,FORWARD
CURRENT
(nano-SECONDS)
(AMPERES)
t fr
,FORWARD
TIME
K
f,
DYNAMIC
PARAMETERS
Q
rr
CHARGE
(nano-SECONDS)
(NORMALIZED)
(nano-COULOMBS)
V
fr
VOLTAGE
(VOLTS)
TJ = 100°C
VR = 650V
TJ = 100°C
TJ = 150°C
TJ = 25°C
TJ = -55°C
trr
IRRM
Qrr
60A
30A
120A
60A
30A
120A
30A
60A
tfr
0
Vfr
30
TJ = 100°C
VR = 650V
IF =60A
TJ = 100°C
VR = 650V
TJ = 100°C
VR = 650V
VF, ANODE-TO-CATHODE VOLTAGE (VOLTS)
diF /dt, CURRENT SLEW RATE (AMPERES/SEC)
Figure 2, Forward Voltage Drop vs Forward Current
Figure 3, Reverse Recovery Charge vs Current Slew Rate
TJ, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
Figure 4, Reverse Recovery Current vs Current Slew Rate
Figure 5, Dynamic Parameters vs Junction Temperature
Figure 6, Reverse Recovery Time vs Current Slew Rate
Figure 7, Forward Recovery Voltage/Time vs Current Slew Rate
120A
相關(guān)PDF資料
PDF描述
APT60GF120JRD 115 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT