型號: APT60GF60JRDQ3
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 149 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ROHS COMPLIANT, ISOTOP-4
文件頁數(shù): 7/9頁
文件大小: 446K
代理商: APT60GF60JRDQ3
Rev
A
4-2006
APT60GF120JRDQ3
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
Characteristic / Test Conditions
Maximum Average Forward Current (T
C = 85°C, Duty Cycle = 0.5)
RMS Forward Current (Square wave, 50% duty)
Non-Repetitive Forward Surge Current (T
J = 45°C, 8.3ms)
Symbol
I
F(AV)
I
F(RMS)
FSM
Symbol
V
F
F = 60A
Forward Voltage
F = 120A
F = 60A, TJ = 125°C
STATIC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
UNIT
Amps
UNIT
Volts
MIN
TYP
MAX
2.5
APT60GF120JRDQ3
60
DYNAMIC CHARACTERISTICS
MAXIMUM RATINGS
All Ratings: T
C = 25°C unless otherwise specied.
ULTRAFAST SOFT RECOVERY ANTI-PARALLEL DIODE
MIN
TYP
MAX
60
ns
nC
Amps
ns
nC
Characteristic
Reverse Recovery Time
Reverse Recovery Charge
Maximum Reverse Recovery Current
Reverse Recovery Time
Reverse Recovery Charge
t
rr
t
rr
Q
RRM
Q
RRM
Test Conditions
F = 60A, diF/dt = -200A/s
V
R = 800V, TC = 25°C
F = 60A, diF/dt = -200A/s
R = 800V, TC = 125°C
F = 60A, diF/dt = -1000A/s
R = 800V, TC = 125°C
F = 1A, diF/dt = -100A/s, VR = 30V, TJ = 25°C