型號: APT60GF60JRDQ3
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 149 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ROHS COMPLIANT, ISOTOP-4
文件頁數: 8/9頁
文件大?。?/td> 446K
代理商: APT60GF60JRDQ3
Rev
A
4-2006
APT60GF120JRDQ3
400
Duty cycle = 0.5
TJ = 175°C
90
T
J, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
Case Temperature (°C)
Figure 29. Dynamic Parameters vs. Junction Temperature
Figure 30. Maximum Average Forward Current vs. CaseTemperature
V
R, REVERSE VOLTAGE (V)
Figure 31. Junction Capacitance vs. Reverse Voltage
Q
rr,
REVERSE
RECOVERY
CHARGE
I F
,FORWARD
CURRENT
(nC)
(A)
I RRM
,REVERSE
RECOVERY
CURRENT
t rr
TIME
(ns)
TJ = 125°C
VR = 800V
TJ = 125°C
VR = 800V
TJ = 125°C
VR = 800V
T
J = 175°C
J = -55°C
J = 25°C
J = 125°C
0
30A
60A
120A
30A
60A
rr
Q
I
RRM
1.2
C
J,
JUNCTION
CAPACITANCE
K
f,DYNAMIC
PARAMETE
RS
(pF)
(Normalized
to
1000A/
s)
I F(AV)
120A
60A
30A