型號: FQL40N50
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: CAP 0.1UF 50V 20% X7R DIP-2 TUBE-PAK S-MIL-PRF-39014/22
中文描述: 40 A, 500 V, 0.11 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-264AA
封裝: TO-264, 3 PIN
文件頁數(shù): 3/8頁
文件大小: 623K
代理商: FQL40N50
F
2001 Fairchild Semiconductor Corporation
Rev. A1. May 2001
0
V
DS
= 250V
V
DS
= 400V
= 100V
Note : I
D
= 40 A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
10
C
iss
= C
gs
gd
= shorted)
oss
gd
rss
Notes :
1. V
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
0.2
Notes :
1. V
GS
= 0 V
2. 250
μ
s Pulse Test
I
D
SD
, Source-Drain Voltage [V]
I
, Drain Current [A]
90
Note : T
J
= 25
= 20V
= 10V
R
]
2
= 50V
μ
s Pulse Test
-55
, Gate-Source Voltage [V]
10
2. T
= 25
8.0 V
7.0 V
6.5 V
6.0 V
Bottom : 5.5 V