型號: FQL40N50
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: CAP 0.1UF 50V 20% X7R DIP-2 TUBE-PAK S-MIL-PRF-39014/22
中文描述: 40 A, 500 V, 0.11 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-264AA
封裝: TO-264, 3 PIN
文件頁數: 4/8頁
文件大小: 623K
代理商: FQL40N50
F
2001 Fairchild Semiconductor Corporation
Rev. A1. May 2001
10
N o tes :
1 . Z
θ
2 . D uty F acto r, D = t
1
/t
2
3 . T
J M
- T
C
= P
D M
* Z
θ
J C
(t) = 0.27
/W M a x.
J C
single p ulse
D = 0.5
0 .02
Z
J
1
, S q u a re W a ve P u ls e D u ra tio n [se c ]
I
D
C
, Case Temperature [
]
10
μ
s
DC
10 ms
1 ms
100
μ
s
Operation in This Area
is Limited by R
DS(on)
Notes :
1. T
= 25
2. T
J
= 150
3. Single Pulse
o
o
I
D
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
-100
1. V
= 10 V
2. I
= 20 A
R
, Junction Temperature [
1. V
= = 0 V