型號: FQNL2N50B
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 0.35 A, 500 V, 5.3 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: TO-92L, 3 PIN
文件頁數: 3/8頁
文件大小: 598K
代理商: FQNL2N50B
Rev. A, March 2001
2001 Fairchild Semiconductor Corporation
F
0.2
V
SD
, Source-Drain Voltage [V]
0.8
Note :
1. V
GS
= 0V
2. 250
μ
s Pulse Test
I
D
2
Note
1. V
DS
= 50V
2. 250
μ
s Pulse Test
-55
I
D
V
GS
, Gate-Source Voltage [V]
10
2. T
C
= 25
10 V
8.0 V
7.0 V
6.0 V
Bottom : 5.5 V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
3
= 250V
= 100V
= 400V
Note : I
= 2.1 A
G
10
C
iss
gd
= shorted)
oss
gd
rss
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
0.0
Note : T
J
= 25
= 20V
= 10V