型號: FQP13N10L
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 100V LOGIC N-Channel MOSFET
中文描述: 12.8 A, 100 V, 0.2 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 3/8頁
文件大小: 554K
代理商: FQP13N10L
F
Rev. A4, December 2000
2000 Fairchild Semiconductor International
Notes :
1. V
GS
= 0V
2. 250
μ
s Pulse Test
25
I
D
V
SD
, Source-Drain voltage [V]
0
V
GS
= 10V
= 5V
Note : T
J
= 25
R
D
Ω
]
I
, Drain Current [A]
Notes :
1. V
DS
= 30V
μ
s Pulse Test
-55
, Gate-Source Voltage [V]
10
Top : 10.0 V
8.0 V
6.0 V
5.0 V
4.5 V
4.0 V
3.5 V
Bottom : 3.0 V
2. T
C
DS
, Drain-Source Voltage [V]
= 50V
= 80V
Note : I
= 12.8A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
10
C
iss
gd
= shorted)
oss
gd
rss
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
Typical Characteristics
Figure 5. Capacitance Characteristics
Figure 6. Gate Charge Characteristics
Figure 3. On-Resistance Variation vs.
Drain Current and Gate Voltage
Figure 4. Body Diode Forward Voltage
Variation vs. Source Current
and Temperature
Figure 2. Transfer Characteristics
Figure 1. On-Region Characteristics
相關PDF資料
PDF描述
FQP13N10 100V N-Channel MOSFET