型號: FQP13N10L
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 100V LOGIC N-Channel MOSFET
中文描述: 12.8 A, 100 V, 0.2 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 4/8頁
文件大?。?/td> 554K
代理商: FQP13N10L
2000 Fairchild Semiconductor International
F
Rev. A4, December 2000
25
I
D
T
C
, Case Temperature [
]
10
DC
10 ms
1 ms
100
μ
s
Operation in This Area
is Limited by R
DS(on)
Notes :
1. T
C
= 25
2. T
J
= 175
3. Single Pulse
o
o
I
D
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
-100
Notes :
1. V
= 10 V
2. I
= 6.4 A
R
T
J
, Junction Temperature [
1. V
GS
= 0 V
2. I
= 250
μ
A
B
, Junction Temperature [
10
1 . Z
θ
J C
(t) = 2.31
/W M a x.
2 . D uty F acto r, D = t
1
2
3 . T
J M
= P
D M
* Z
θ
J C
single p ulse
D = 0.5
0 .02
Z
1
, S q u a re W a ve P u ls e D u ra tio n [se c ]
Typical Characteristics
(Continued)
Figure 9. Maximum Safe Operating Area
Figure 10. Maximum Drain Current
vs. Case Temperature
Figure 7. Breakdown Voltage Variation
vs. Temperature
Figure 8. On-Resistance Variation
vs. Temperature
Figure 11. Transient Thermal Response Curve
P
DM
2
相關PDF資料
PDF描述
FQP13N10 100V N-Channel MOSFET