型號(hào): FQPF10N20C
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 200V N-Channel MOSFET
中文描述: 9.5 A, 200 V, 0.36 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220F, 3 PIN
文件頁數(shù): 3/10頁
文件大?。?/td> 875K
代理商: FQPF10N20C
Rev. A, March 2003
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
F
10
C
iss
= C
gs
gd
ds
= shorted)
oss
ds
gd
rss
Note ;
1. V
GS
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
V
, Drain-Source Voltage [V]
0
V
= 100V
= 160V
= 40V
Note : I
D
= 9.5A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
0.2
SD
, Source-Drain voltage [V]
0.8
Notes :
1. V
= 0V
2. 250
μ
s Pulse Test
25
I
D
= 20V
= 10V
Note : T
J
= 25
R
Ω
I
, Drain Current [A]
2
o
o
-55
Notes :
= 40V
μ
s Pulse Test
, Gate-Source Voltage [V]
10
Top : 15.0 V
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.5 V
6.0 V
5.5 V
5.0 V
Bottom : 4.5 V