型號: FQPF13N50CF
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 13 A, 500 V, 0.54 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220F, 3 PIN
文件頁數: 2/10頁
文件大小: 1157K
代理商: FQPF13N50CF
2
www.fairchildsemi.com
FQP13N50CF / FQPF13N50CF Rev. A1
F
Package Marking and Ordering Information
Electrical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Notes:
1. Repetitive Rating: Pulse width limited by maximum junction temperature
2. L = 5.6mH, I
AS
= 13A, V
DD
= 50V, R
G
= 25
Starting T
J
= 25°C
3. I
SD
13A, di/dt
200A/
μ
s, V
DD
BV
DSS,
Starting T
J
= 25°C
4. Pulse Test: Pulse width
300
μ
s, Duty Cycle
2%
5. Essentially Independent of Operating Temperature Typical Characteristics
Device Marking
Device
Package
Reel Size
Tape Width
Quantity
FQP13N50CF
FQP13N50CF
TO-220
50
FQPF13N50CF
FQPF13N50CF
TO-220F
50
Symbol
Parameter
Conditions
Min
Typ
Max
Units
Off Characteristics
BV
DSS
/
T
I
Drain-Source Breakdown Voltage
V
GS
= 0V, I
D
= 250
A, T
= 25
°
C
500
V
Breakdown Voltage Temperature
Coefficient
I
D
= 250
A, Referenced to 25
°
0.5
Zero Gate Voltage Drain Current
DS
= 500V, V
GS
= 0V
DS
= 400V, T
= 125
= 30V, V
= 0V
= -30V, V
= 0V
10
A
100
A
GSSF
GSSR
On Characteristics
Gate-Body Leakage Current, Forward
100
nA
Gate-Body Leakage Current, Reverse
nA
GS(th)
R
DS(on)
Gate Threshold Voltage
2.0
Static Drain-Source
On-Resistance
= 10V, I
= 6.5A
0.43
g
FS
Dynamic Characteristics
Forward Transconductance
= 40V, I
= 6.5A
(Note 4)
15
S
iss
oss
rss
Switching Characteristics
Input Capacitance
= 25V, V
= 0V,
f = 1.0MHz
1580
pF
Output Capacitance
180
pF
Reverse Transfer Capacitance
20
d(on)
r
d(off)
f
Q
Q
gd
Drain-Source Diode Characteristics and Maximum Ratings
Turn-On Delay Time
= 250V, I
= 13A
(Note 4, 5)
ns
Turn-On Rise Time
ns
Turn-Off Delay Time
130
Turn-Off Fall Time
Total Gate Charge
= 400V, I
= 13A
= 10V
(Note 4, 5)
43
nC
Gate-Source Charge
7.5
nC
Gate-Drain Charge
18.5
S
SM
SD
rr
rr
Maximum Continuous Drain-Source Diode Forward Current
Maximum Pulsed Drain-Source Diode Forward Current
Drain-Source Diode Forward Voltage
= 0V, I
= 13A
= 0V, I
= 13A
dI
/dt =100A/