型號(hào): FQPF13N50CF
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類(lèi): JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 13 A, 500 V, 0.54 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220F, 3 PIN
文件頁(yè)數(shù): 4/10頁(yè)
文件大小: 1157K
代理商: FQPF13N50CF
4
www.fairchildsemi.com
FQP13N50CF / FQPF13N50CF Rev. A1
F
Typical Performance Characteristics
(Continued)
Figure 7. Breakdown Voltage Variation
vs. Temperature
Figure 8. On-Resistance Variation
vs. Temperature
Figure 9-1. Maximum Safe Operating Area
for FQP13N50CF
Figure 9-2. Maximum Safe Operating Area
for FQPF13N50CF
Figure 10. Maximum Drain Current
vs. Case Temperature
-100
Notes :
1. V
= 10 V
2. I
D
= 6.5 A
R
D
T
J
, Junction Temperature [
o
C]
-100
Notes :
1. V
= 0 V