型號: IRGPS40B120UD
英文描述: TRANSISTOR | IGBT | N-CHAN | 1.2KV V(BR)CES | 40A I(C) | TO-247VAR
中文描述: 晶體管| IGBT的|正陳| 1.2KV五(巴西)國際消費電子展| 40A條一(c)|至247VAR
文件頁數(shù): 2/12頁
文件大小: 117K
代理商: IRGPS40B120UD
IRGPS40B120UD
2
www.irf.com
Electrical Characteristics @ T
J
= 25°C (unless otherwise specified)
Parameter
V
(BR)CES
Collector-to-Emitter Breakdown Voltage
V
(BR)CES
/
T
J
Temperature Coeff. of Breakdown Voltage
CE(on)
Collector-to-Emitter Saturation Voltage
Ref.Fig.
5, 6
Min. Typ. Max. Units
1200
±100
Conditions
3.40
mV/
°
C
500
GE
= 0V, I
C
= 500μA
GE
= 0V, I
= 1.0mA, (25
°
C-125
I
= 40A
I
= 50A
= 40A, T
= 125
= 50A, T
= 125
CE
= 250μA
CE
= 1.0mA, (25
C-125
= 50V, I
= 40A, PW=80μs
= 0V, V
= 1200V
= 0V, V
= 1200V, T
= 40A
= 50A
= 40A, T
= 50A, T
= ±20V
= 15V
GE(th)
GE(th)
/
T
g
fe
CES
Gate Threshold Voltage
Temperature Coeff. of Threshold Voltage
Forward Transconductance
Zero Gate Voltage Collector Current
S
μA
FM
Diode Forward Voltage Drop
2.40
GES
Switching Characteristics @ T
Gate-to-Emitter Leakage Current
nA
8
Ref.Fig.
Parameter
Qg
Total Gate Charge (turn-on)
Qge
Gate - Emitter Charge (turn-on)
Q
gc
Gate - Collector Charge (turn-on)
E
on
Turn-On Switching Loss
E
off
Turn-Off Switching Loss
tot
Total Switching Loss
on
Turn-On Switching Loss
off
Turn-Off Switching Loss
tot
Total Switching Loss
d(on)
Turn-On Delay Time
r
Rise Time
d(off)
Turn-Off Delay Time
f
Fall Time
ies
Input Capacitance
oes
Output Capacitance
res
Reverse Transfer Capacitance
Min. Typ. Max. Units
340
Conditions
510
= 40A
CC
= 600V
= 15V
= 40A, V
CC
= 600V
= 15V,R
G
= 4.7
L =200μH
Ls = 150nH
nC
= 25
Energy losses include "tail" and
diode reverse recovery.
= 40A, V
= 600V
= 15V, R
= 4.7
L =200μH
Ls = 150nH, T
99
ns
= 0V
= 30V
f = 1.0MHz
= 150
C, I
= 160A, Vp =1200V
= 1000V, V
= +15V to 0V
R
= 150
C, Vp =1200V
= 900V, V
= +15V to 0V,
= 600V, I
F
= 60A, L =200μH
= 15V,R
Ls = 150nH