型號: APT58M50JCU2
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: JFETs
英文描述: 58 A, 500 V, 0.065 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: ROHS COMPLIANT, ISOTOP-4
文件頁數: 2/5頁
文件大小: 110K
代理商: APT58M50JCU2
APT58M50JCU2
APT
58M
50JCU2
Rev
0
Septem
b
er
,2009
www.microsemi.com
2- 5
All ratings @ Tj = 25°C unless otherwise specified
Electrical Characteristics
Symbol
Characteristic
Test Conditions
Min
Typ
Max
Unit
Tj = 25°C
250
IDSS
Zero Gate Voltage Drain Current
VDS = 500V
VGS = 0V
Tj = 125°C
A
RDS(on)
Drain – Source on Resistance
VGS = 10V, ID = 42A
65
m
Ω
VGS(th)
Gate Threshold Voltage
VGS = VDS, ID = 2.5mA
3
V
IGSS
Gate – Source Leakage Current
VGS = ±30 V
±100
nA
Dynamic Characteristics
Symbol
Characteristic
Test Conditions
Min
Typ
Max
Unit
Ciss
Input Capacitance
Coss
Output Capacitance
Crss
Reverse Transfer Capacitance
VGS = 0V
VDS = 25V
f = 1MHz
148
pF
Qg
Total gate Charge
340
Qgs
Gate – Source Charge
75
Qgd
Gate – Drain Charge
VGS = 10V
VBus = 250V
ID = 42A
155
nC
Td(on)
Turn-on Delay Time
60
Tr
Rise Time
70
Td(off)
Turn-off Delay Time
155
Tf
Fall Time
Resistive switching @ 25°C
VGS = 15V
VBus = 333V
ID = 42A
RG = 2.2Ω
50
ns
SiC chopper diode ratings and characteristics
VRRM
Maximum Peak Repetitive Reverse Voltage
600
V
Tj = 25°C
100
IRM
Maximum Reverse Leakage Current
VR=600V
Tj = 175°C
200
A
IF
DC Forward Current
Tc = 100°C
20
Tj = 25°C
1.6
VF
Diode Forward Voltage
IF = 20A
Tj = 175°C
2
QC
Total Capacitive Charge
IF = 20A, VR = 300V
di/dt =800A/s
28
nC
f = 1MHz, VR = 200V
130
C
Total Capacitance
f = 1MHz, VR = 400V
pF
Thermal and package characteristics
Mosfet
0.23
RthJC
Junction to Case Thermal Resistance
SiC Diode
1.35
RthJA
Junction to Ambient (IGBT & Diode)
20
°C/W
VISOL
RMS Isolation Voltage, any terminal to case t =1 min, I isol<1mA, 50/60Hz
TJ,TSTG
Storage Temperature Range
-40
TL
Max Lead Temp for Soldering:0.063” from case for 10 sec
°C
Torque
Mounting torque (Mounting = 8-32 or 4mm Machine and terminals = 4mm Machine)