型號: APT58M50JCU2
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: JFETs
英文描述: 58 A, 500 V, 0.065 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: ROHS COMPLIANT, ISOTOP-4
文件頁數(shù): 5/5頁
文件大小: 110K
代理商: APT58M50JCU2
APT58M50JCU2
APT
58M
50JCU2
Rev
0
Septem
b
er
,2009
www.microsemi.com
5- 5
Typical SiC Diode Performance Curve
Maximum Effective Transient Thermal Impedance, Junction to Case vs Pulse Duration
Single Pulse
Rectangular Pulse Duration (Seconds)
Th
e
rm
a
lIm
p
e
da
nc
°C
/W)
Forward Characteristics
TJ=25°C
TJ=75°C
TJ=125°C
TJ=175°C
VF Forward Voltage (V)
I F
Forwa
rd
Current
(A)
Reverse Characteristics
TJ=25°C
TJ=75°C
TJ=125°C
TJ=175°C