型號: APT58M50JCU2
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: JFETs
英文描述: 58 A, 500 V, 0.065 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: ROHS COMPLIANT, ISOTOP-4
文件頁數: 4/5頁
文件大小: 110K
代理商: APT58M50JCU2
APT58M50JCU2
APT
58M
50JCU2
Rev
0
Septem
b
er
,2009
www.microsemi.com
4- 5
Low Voltage Output Characteristics
TJ=25°C
TJ=125°C
VDS, Drain to Source Voltage (V)
I D
,Drai
n
Cu
rren
t(A)
VGS=10V
5.5V
6V
6.5V
I D
,Drai
n
Cu
rren
t(A)
VGS=7,8 &10V
TJ=125°C
Normalized RDSon vs. Temperature
0.5
TJ, Junction Temperature (°C)
VGS=10V
ID=42A
R
DS
on
D
rai
to
So
u
rce
ON
resi
stan
c
e
Ciss
Crss
Coss
10
C,
Cap
a
itan
ce
(p
F)
Capacitance vs Drain to Source Voltage
Transfert Characteristics
TJ=25°C
TJ=125°C
VGS, Gate to Source Voltage (V)
t(
A
VDS > ID(on)xRDS(on)MAX
250s pulse test @ < 0.5 duty cycle
Gate Charge vs Gate to Source
VDS=100V
VDS=250V
VDS=400V
Gate Charge (nC)
V
GS
,Gate
to
So
u
rce
V
o
lt
ag
e
ID=42A
TJ=25°C