型號: APT60GF120JRD
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 115 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ISOTOP-4
文件頁數: 4/9頁
文件大小: 124K
代理商: APT60GF120JRD
Rev
B
8-2002
APT60GF120JRD
VCE = 800V
RG = 5
L = 100 H
VGE = 15V
TJ=25°C
TJ=125°C
I
CE
, COLLECTOR TO EMITTER CURRENT (A)
I
CE
FIGURE 9, Turn-On Delay Time vs Collector Current
FIGURE 10, Turn-Off Delay Time vs Collector Current
FIGURE 11, Current Rise Time vs Collector Current
FIGURE 12, Current Fall Time vs Collector Current
FIGURE 13, Turn-On Energy Loss vs Collector Current
FIGURE 14, Turn Off Energy Loss vs Collector Current
R
G
, GATE RESISTANCE (OHMS)
T
J
, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
FIGURE 15, Switching Energy Losses vs. Gate Resistance
FIGURE 16, Switching Energy Losses vs Junction Temperature
VCE = 800V
VGE = +15V
RG = 5
VCE = 800V
VGE = +15V
VCE = 800V
VGE = +15V
SWITCHING
ENERGY
LOSSES
(J)
E
ON2
,TURN
ON
ENERGY
LOSS
t r,
RISE
TIME
(ns)
t d(ON)
,TURN-ON
DELAY
TIME
(ns)
SWITCHING
LOSSES
E
OFF
,TURN
OFF
LOSS
t f,
FALL
t d
,TURN-OFF
DELAY
10
Eon2 30A
Eon2 60A
Eoff 60A
Eoff 30A
Eoff 120A
Eoff 30A
Eoff60A
Eon2 30A
Eon2 60A
Eon2 120A
VCE = 800V
TJ = 25°C, TJ =125°C
L = 100 H
VGE= 15V
VCE = 800V
VGE = 15V
T
= 125°C
= 25°C
= 125°C
= 25°C
VCE = 800V
VGE = 15V
= 125°C
= 25°C
=125°C
= 25°C
VCE = 800V
VGE = +15V
TJ = 125°C