型號: APT60GF120JRD
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 115 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ISOTOP-4
文件頁數: 7/9頁
文件大小: 124K
代理商: APT60GF120JRD
Rev
B
8-2002
Characteristic / Test Conditions
Maximum Average Forward Current (T
C
= 80°C, Duty Cycle = 0.5)
RMS Forward Current
Non-Repetitive Forward Surge Current (T
J
= 45°C, 8.3ms)
Symbol
I
F
(AV)
I
F
(RMS)
FSM
Symbol
V
= 60A
Maximum Forward Voltage
= 120A
= 60A, T
J
= 150°C
STATIC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
UNIT
Amps
UNIT
Volts
MIN
TYP
MAX
2.5
APT60GF120JRD
60
MAXIMUM RATINGS
All Ratings: TC = 25°C unless otherwise specified.
ULTRAFAST SOFT RECOVERY ANTI-PARALLEL DIODE
APT60GF120JRD
MIN
TYP
MAX
70
ns
Amps
nC
Volts
A/s
Characteristic
Reverse Recovery Time, I
= 1.0A, di
/dt = -15A/s, V
R
= 30V, T
= 25°C
Reverse Recovery Time
T
= 25°C
= 60A, di
/dt = -480A/s, V
R
= 650V
T
= 100°C
Forward Recovery Time
= 25°C
= 60A, di
/dt = 480A/s, V
= 650V
= 100°C
Reverse Recovery Current
= 25°C
= 60A, di
= 650V
= 100°C
Recovery Charge
= 25°C
= 60A, di
= 650V
= 100°C
Forward Recovery Voltage
= 25°C
= 60A, di
/dt = 480A/s, V
= 650V
= 100°C
Rate of Fall of Recovery Current
= 25°C
= 60A, di
= 650V (See Figure 33)
= 100°C