型號: APT65GP60JDF2
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 130 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ISOTOP-4
文件頁數: 3/9頁
文件大小: 209K
代理商: APT65GP60JDF2
Rev
C
9-2004
APT65GP60JDF2
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
V
CE, COLLECTER-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
V
FIGURE 1, Output Characteristics(V
GE = 15V)
FIGURE 2, Output Characteristics (V
GE = 10V)
GE, GATE-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
GATE CHARGE (nC)
FIGURE 3, Transfer Characteristics
FIGURE 4, Gate Charge
T
J, Junction Temperature (°C)
FIGURE 5, On State Voltage vs Gate-to- Emitter Voltage
FIGURE 6, On State Voltage vs Junction Temperature
T
J, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
C, CASE TEMPERATURE (°C)
FIGURE 7, Breakdown Voltage vs. Junction Temperature
FIGURE 8, DC Collector Current vs Case Temperature
BV
CES
,COLLECTOR-TO-EMITTER
BREAKDOWN
CE
,COLLECTOR-TO-EMITTER
VOLTAGE
I C
,COLLECTOR
CURRENT
(A)
I C
,COLLECTOR
CURRENT
(A)
VOLTAGE
(NORMALIZED)
DC
CURRENT(A)
CE
GE
,GATE-TO-EMITTER
0
TJ = 25°C.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
TC=-55°C
TC=125°C
TC=25°C
VCE=480V
VCE=300V
VCE=120V
VGE = 10V.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
VGE = 15V.
<0.5 % DUTY CYCLE
VGE = 15V.
<0.5 % DUTY CYCLE
IC = 65A
TJ = 25°C
TJ = -55°C
TJ = 125°C
TC=-55°C
TC=25°C
TC=125°C
<0.5 % DUTY CYCLE
IC = 32.5A
IC = 65A
IC =130A
IC = 65A
100
IC = 32.5A