型號: APT65GP60JDF2
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 130 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ISOTOP-4
文件頁數(shù): 8/9頁
文件大小: 209K
代理商: APT65GP60JDF2
Rev
C
9-2004
APT65GP60JDF2
TJ = 125°C
VR = 400V
15A
30A
60A
Q
rr
,REVERSE
RECOVERY
CHARGE
I F
,FORWARD
CURRENT
(nC)
(A)
I RRM
,REVERSE
RECOVERY
CURRENT
t rr
TIME
(A)
(ns)
120
Duty cycle = 0.5
TJ = 150°C
40
C
J,
JUNCTION
CAPACITANCE
K
f,DYNAMIC
PARAMETERS
(pF)
(Normalized
to
1000A/
s)
I F(AV)
30A
60A
15A
140
30A
15A
60A
TJ = 125°C
VR = 400V
trr
Qrr
IRRM
0
TJ = 125°C
VR = 400V
VF, ANODE-TO-CATHODE VOLTAGE (V)
-diF /dt, CURRENT RATE OF CHANGE(A/s)
Figure 26. Forward Current vs. Forward Voltage
Figure 27. Reverse Recovery Time vs. Current Rate of Change
Figure 28. Reverse Recovery Charge vs. Current Rate of Change
Figure 29. Reverse Recovery Current vs. Current Rate of Change
TJ, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
Case Temperature (°C)
Figure 30. Dynamic Parameters vs. Junction Temperature
Figure 31. Maximum Average Forward Current vs. CaseTemperature
VR, REVERSE VOLTAGE (V)
Figure 32. Junction Capacitance vs. Reverse Voltage
TJ = -55°C
TJ = 125°C
TJ = 150°C
TJ = 25°C