型號(hào): APT65GP60JDF2
元件分類(lèi): IGBT 晶體管
英文描述: 130 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ISOTOP-4
文件頁(yè)數(shù): 4/9頁(yè)
文件大?。?/td> 209K
代理商: APT65GP60JDF2
Rev
C
9-2004
APT65GP60JDF2
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
T
J = 125°C, VGE = 10V or 15V
T
J = 25°C, VGE = 10V or 15V
VCE = 400V
RG = 5
L = 100 H
V
GE =15V,TJ=125°C
VGE= 15V
VGE= 10V
V
GE =10V,TJ=125°C
GE =10V,TJ=25°C
GE =15V,TJ=25°C
J = 25°C, VGE = 10V or 15V
I
CE, COLLECTOR TO EMITTER CURRENT (A)
I
FIGURE 9, Turn-On Delay Time vs Collector Current
FIGURE 10, Turn-Off Delay Time vs Collector Current
FIGURE 11, Current Rise Time vs Collector Current
FIGURE 12, Current Fall Time vs Collector Current
FIGURE 13, Turn-On Energy Loss vs Collector Current
FIGURE 14, Turn Off Energy Loss vs Collector Current
R
G, GATE RESISTANCE (OHMS)
J, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
FIGURE 15, Switching Energy Losses vs. Gate Resistance
FIGURE 16, Switching Energy Losses vs Junction Temperature
R
G =5, L = 100
H, VCE = 400V
G =5, L = 100
H, VCE = 400V
VCE = 400V
L = 100 H
RG = 5
J = 25 or 125°C,VGE = 15V
J = 25 or 125°C,VGE = 10V
VCE = 400V
VGE = +15V
SWITCHING
ENERGY
LOSSES
(J)
E
ON2
,TURN
ON
ENERGY
LOSS
(J)
t r,
RISE
TIME
(ns)
t d(ON)
,TURN-ON
DELAY
TIME
(ns)
SWITCHING
LOSSES
E
OFF
,TURN
OFF
LOSS
t f,
FALL
t d
,TURN-OFF
DELAY
VCE = 400V
VGE = +15V
J = 125°C
VCE = 400V
TJ =125°C, VGE=15V
J = 125°C, VGE = 10V or 15V
TJ =125°C,VGE=10V
TJ = 25°C, VGE=10V
TJ = 25°C, VGE=15V
10
Eoff 130A
Eon2 130A
Eon2 32.5A
Eoff 65A
Eon2 65A
Eoff32.5A
Eon2 32.5A
Eoff 65A
Eon2 65A
Eon2 130A
Eoff 130A
Eoff 32.5A
VCE = 400V
TJ = 25°C or 125°C