型號: FDB16AN08A0
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: N-Channel PowerTrench MOSFET 75V, 58A, 16mз
中文描述: 9 A, 75 V, 0.016 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-263AB
封裝: TO-263AB, 3 PIN
文件頁數: 2/11頁
文件大小: 267K
代理商: FDB16AN08A0
2002 Fairchild Semiconductor Corporation
FDP16AN08A0 / FDB16AN08A0 Rev. A1
F
Package Marking and Ordering Information
Electrical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Off Characteristics
B
VDSS
On Characteristics
V
GS(TH)
Dynamic Characteristics
C
ISS
Input Capacitance
OSS
Output Capacitance
RSS
Reverse Transfer Capacitance
Q
g(TOT)
Total Gate Charge at 10V
Q
g(TH)
Threshold Gate Charge
gs
Gate to Source Gate Charge
gs2
Gate Charge Threshold to Plateau
gd
Gate to Drain
Miller
Charge
Switching Characteristics
(V
GS
= 10V)
t
ON
Turn-On Time
d(ON)
Turn-On Delay Time
r
Rise Time
d(OFF)
Turn-Off Delay Time
f
Fall Time
OFF
Turn-Off Time
Drain-Source Diode Characteristics
Notes:
1:
Starting T
J
= 25°C, L = 260
μ
H, I
AS
= 30A.
Device Marking
FDB16AN08A0
FDP16AN08A0
Device
Package
TO-263AB
TO-220AB
Reel Size
330mm
Tube
Tape Width
24mm
N/A
Quantity
800 units
50 units
FDB16AN08A0
FDP16AN08A0
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min
Typ
Max
Units
Drain to Source Breakdown Voltage
I
D
= 250
μ
A, V
= 0V
DS
= 60V
= 0V
=
±
20V
75
I
DSS
Zero Gate Voltage Drain Current
A
= 150
o
250
±
100
GSS
Gate to Source Leakage Current
nA
Gate to Source Threshold Voltage
DS
D
A
= 58A, V
= 10V
= 29A, V
= 6V
= 58A, V
= 10V,
J
= 175
o
2
r
DS(ON)
Drain to Source On Resistance
0.013
= 25V, V
= 0V,
f = 1MHz
1857
pF
pF
nC
nC
= 0V to 10V
= 0V to 2V
DD
= 40V
= 58A
g
= 1.0mA
42
DD
= 40V, I
= 58A
= 10V, R
= 10
8
ns
ns
82
SD
Source to Drain Diode Voltage
SD
= 58A
= 29A
= 58A, dI
/dt = 100A/
s
= 58A, dI
/dt = 100A/