型號: FDB16AN08A0
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: N-Channel PowerTrench MOSFET 75V, 58A, 16mз
中文描述: 9 A, 75 V, 0.016 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-263AB
封裝: TO-263AB, 3 PIN
文件頁數: 5/11頁
文件大小: 267K
代理商: FDB16AN08A0
2002 Fairchild Semiconductor Corporation
FDP16AN08A0 / FDB16AN08A0 Rev. A1
F
Figure 11. Normalized Gate Threshold Voltage vs
Junction Temperature
Figure 12. Normalized Drain to Source
Breakdown Voltage vs Junction Temperature
Figure 13. Capacitance vs Drain to Source
Voltage
Figure 14. Gate Charge Waveforms for Constant
Gate Current
Typical Characteristics
T
C
= 25
°
C unless otherwise noted
V
GS
= V
DS
, I
D
= 250
μ
A
N
T
J
, JUNCTION TEMPERATURE (
o
C)
0.4
J
o
N
I
D
= 250
μ
A
B
0.9
DS
, DRAIN TO SOURCE VOLTAGE (V)
GS
= 0V, f = 1MHz
ISS
=
GD
OSS
GD
RSS
=
100
G
Q
g
, GATE CHARGE (nC)
DD
= 40V
= 58A
= 28A