型號: FDB16AN08A0
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: N-Channel PowerTrench MOSFET 75V, 58A, 16mз
中文描述: 9 A, 75 V, 0.016 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-263AB
封裝: TO-263AB, 3 PIN
文件頁數: 3/11頁
文件大小: 267K
代理商: FDB16AN08A0
2002 Fairchild Semiconductor Corporation
FDP16AN08A0 / FDB16AN08A0 Rev. A1
F
Typical Characteristics
T
C
= 25
°
C unless otherwise noted
Figure 1. Normalized Power Dissipation vs
Ambient Temperature
Figure 2. Maximum Continuous Drain Current vs
Case Temperature
Figure 3. Normalized Maximum Transient Thermal Impedance
Figure 4. Peak Current Capability
T
C
, CASE TEMPERATURE (
o
P
0
I
D
o
0.1
t, RECTANGULAR PULSE DURATION (s)
Z
θ
J
NOTES:
DUTY FACTOR: D = t
1
PEAK T
J
= P
DM
x Z
θ
JC
x R
JC
DM
1
2
DUTY CYCLE - DESCENDING ORDER
SINGLE PULSE
I
D
t, PULSE WIDTH (s)
10
= 25
FOR TEMPERATURES
ABOVE 25
C DERATE PEAK
CURRENT AS FOLLOWS:
I = I
175 - T
150
TRANSCONDUCTANCE
MAY LIMIT CURRENT
IN THIS REGION
V
GS
= 10V