型號: FQNL1N50B
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 0.27 A, 500 V, 9 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: TO-92L, 3 PIN
文件頁數: 2/8頁
文件大小: 620K
代理商: FQNL1N50B
Rev. A, March 2001
F
2001 Fairchild Semiconductor Corporation
Electrical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Notes:
1. Repetitive Rating : Pulse width limited by maximum junction temperature
2. I
1.4A, di/dt
200A/us, V
BV
Starting T
J
= 25°C
3. Pulse Test : Pulse width
300us, Duty cycle
2%
4. Essentially independent of operating temperature
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min
Typ
Max
Units
Off Characteristics
BV
DSS
Drain-Source Breakdown Voltage
DSS
/
T
J
Coefficient
I
Zero Gate Voltage Drain Current
V
GS
= 0 V, I
D
= 250
μ
A
500
V
Breakdown Voltage Temperature
I
D
= 250
μ
A, Referenced to 25°C
0.5
V/°C
DS
= 500 V, V
GS
= 0 V
DS
= 400 V, T
C
= 125°C
= 30 V, V
= 0 V
= -30 V, V
= 0 V
1
A
nA
nA
GSSF
GSSR
Gate-Body Leakage Current, Forward
Gate-Body Leakage Current, Reverse
On Characteristics
GS(th)
Gate Threshold Voltage
= 250 mA
2.3
R
DS(on)
Static Drain-Source
On-Resistance
Forward Transconductance
= 10 V, I
= 0.135 A
6.8
g
FS
= 50 V, I
= 0.135 A
0.55
S
Dynamic Characteristics
iss
Input Capacitance
oss
Output Capacitance
rss
Reverse Transfer Capacitance
= 25 V, V
= 0 V,
f = 1.0 MHz
115
pF
pF
Switching Characteristics
d(on)
Turn-On Delay Time
r
Turn-On Rise Time
d(off)
Turn-Off Delay Time
f
Turn-Off Fall Time
Q
g
Total Gate Charge
Q
Gate-Source Charge
gd
Gate-Drain Charge
DD
= 250 V, I
= 1.4 A,
= 25
5
ns
ns
nC
nC
= 400 V, I
= 1.4 A,
= 10 V
Drain-Source Diode Characteristics and Maximum Ratings
S
Maximum Continuous Drain-Source Diode Forward Current
SM
Maximum Pulsed Drain-Source Diode Forward Current
SD
Drain-Source Diode Forward Voltage
trr
Reverse Recovery Time
Qrr
Reverse Recovery Charge
0.27
= 0 V, I
= 0.27 A
= 0 V, I
= 1.4 A,
dI
/ dt = 100 A/us