型號: FQNL1N50B
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 0.27 A, 500 V, 9 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: TO-92L, 3 PIN
文件頁數: 3/8頁
文件大小: 620K
代理商: FQNL1N50B
Rev. A, March 2001
2001 Fairchild Semiconductor Corporation
F
0
V
DS
= 250V
V
DS
= 100V
= 400V
Notes : I
D
= 1.4 A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
2
Notes :
1. V
= 50V
2. 250
μ
s Pulse Test
-55
I
D
GS
, Gate-Source Voltage [V]
10
Notes :
μ
s Pulse Test
2. T
C
= 25
GS
Top : 15 V
10 V
8.0 V
7.0 V
6.5 V
6.0 V
Bottom : 5.5 V
I
, Drain-Source Voltage [V]
10
C
iss
gd
= shorted)
oss
gd
rss
Note ;
1. V
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
0.2
Note :
= 0V
25
SD
, Source-Drain voltage [V]
0.0
, Drain Current [A]
1.5
Note : T
J
= 20V
= 10V