型號: FQP17P06
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: GIGATRUE 550 CAT6 PATCH 20 FT, SNAGLESS, GRAY
中文描述: 17 A, 60 V, 0.12 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 1/8頁
文件大小: 603K
代理商: FQP17P06
QFET
TM
2000 Fairchild Semiconductor International
January 2001
Rev. A1, January 2001
F
FQP17N08
80V N-Channel MOSFET
General Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary,
planar stripe, DMOS technology.
This advanced technology has been especially tailored to
minimize on-state resistance, provide superior switching
performance, and withstand a high energy pulse in the
avalanche and commutation modes. These devices are
well suited for low voltage applications such as automotive,
high efficiency switching for DC/DC converters, and DC
motor control.
Features
16.5A, 80V, R
DS(on)
= 0.115
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 12 nC)
Low Crss ( typical 28 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
175
°
C maximum junction temperature rating
Absolute Maximum Ratings
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Thermal Characteristics
Symbol
V
DSS
I
D
Parameter
FQP17N08
80
±
25
-55 to +175
Units
A
A
mJ
mJ
V/ns
W
W/°C
°C
Drain-Source Voltage
Drain Current
- Continuous (T
= 25°C)
- Continuous (T
= 100°C)
- Pulsed
I
DM
GSS
E
AS
AR
E
AR
dv/dt
P
D
Drain Current
Gate-Source Voltage
Single Pulsed Avalanche Energy
Avalanche Current
Repetitive Avalanche Energy
Peak Diode Recovery dv/dt
Power Dissipation (T
= 25°C)
(Note 1)
(Note 2)
(Note 1)
(Note 3)
- Derate above 25°C