型號: W39V040AQ
廠商: WINBOND ELECTRONICS CORP
元件分類: PROM
英文描述: 512K 】 8 CMOS FLASH MEMORY WITH LPC INTERFACE
中文描述: 512K X 8 FLASH 3.3V PROM, 11 ns, PDSO32
封裝: 8 X 14 MM, STSOP-32
文件頁數: 27/34頁
文件大小: 384K
代理商: W39V040AQ
W39V040A
Publication Release Date: December 19, 2002
Revision A2
Timing Waveforms for LPC Interface Mode, continued
Boot Block Lockout Enable Timing Diagram
CLK
LAD[3:0
]
1st Start
Load Address "5555" in 8 Clocks
1 Clock
1 Clock
TAR
Start next
2 Clocks
011Xb
0000b
XXXXb
XXXXb
X101b
0101b
Load Data "AA"
Write the 1st command to the device in LPC mode.
Address
Sync
TAR
Data
Tri-State
Memory
CLK
2nd Start
Load Address "2AAA" in 8 Clocks
Start next
1 Clocks
2 Clocks
011Xb
X010b
Load Data "55"
Write the 2nd command to the device in LPC mode.
Address
Sync
Data
Tri-State
Memory
LAD[3:0
]
3rd Start
X101b
Load Data "80"
Write the 3rd command to the device in LPC mode.
Write
Cycle
4th Start
Load Data "AA"
Write the 4th command to the device in LPC mode.
5th Start
XXXX
X010b
Load Data "55"
Write the 5th command to the device in LPC mode.
6th Start
Load Address "5555" 8 Clocks
Load Data "40"
or "70" in 2 Clocks