型號: SB1105W-TR
元件分類: LED
英文描述: SINGLE COLOR LED, BLUE, 1.6 mm
封裝: 3.20 X 1.60 MM, 1.85 MM HEIGHT, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2
文件頁數: 15/23頁
文件大小: 507K
代理商: SB1105W-TR
Page 22
Reliability Testing Result(HUB,HUC,HUG)
Failure Criteria
R eliability Tes ting
Res ult
Applicable S tandard
Tes ting Conditions
Duration
F ailure
Room Temp.
Operating Life
EIAJ ED-
4701/100(101)
Ta = 25℃, IF = Maxium R ated Current
1,000 h
0/25
Resistance to
Soldering Heat
EIAJ ED-
Pre- heating : 150~180℃ 120s Max.
Operation Heating : 230℃ 40s Max.
P eak Temperature : 260℃
Twice
0/25
Temperature Cycling
Minimum R ated S torage Temperature(30min)
~Normal Temperature(15min)
~Maximum R ated S torage
Temperature(30min) ~Normal
Temperature(15min)
5 cycles
Wet High Temp.
Storage L ife
Ta = 60±2℃, R H = 90±5%
1,000 h
High Temp.
Storage L ife
Ta = Maximum R ated S torage Temperature
Low Temp.
Ta = Minimum R ated S torage Temperature
Vibration,
Variable F requency
98.1m/s 2 (10G), 100 ~ 2KHz s w eep for 20min.,
XY Z each direction
2 h
0/10
R eliability Tes ting
Res ult
Applicable S tandard
Tes ting Conditions
Duration
F ailure
Room Temp.
Operating Life
Resistance to
Soldering Heat
P eak Temperature : 260℃
Twice
Temperature Cycling
~Normal Temperature(15min)
~Maximum R ated S torage
Temperature(30min) ~Normal
Temperature(15min)
200 cycles
High Temp.
Ta = Maximum R ated Operating Temperature
IF = 17.4mA(SB,SG)/5mA(UR ,UY)
Humidity Temp.
Ta = 60±2℃, R H = 90±5%,
IF = Maximum R ated Current
Low Temp.
Vibration,
Variable F requency
XY Z each direction
2 h
0/10
Items
Symbols
Conditions
Failure criteria
Luminous Intensity
Iv
IF Value of each product
Luminous Intensity
Testing Min. Value < Spec. Min. Value x 0.5
Forward Voltage
VF
IF Value of each product
Forward Voltage
Testing Max. Value ≧ Spec. Max. Value x 1.2
Reverse Current
IR
VR = Maximum Rated
Reverse Voltage V
Testing Max. Value ≧ Spec. Max. Value x 2.5
Cosmetic Appearance
Occurrence of notable decoloration,
deformation and cracking
Reliability Testing Result(SB,SG,UY,UR)
Single Color Ultra High Brightness Type
1105W Series