型號: SB1105W-TR
元件分類: LED
英文描述: SINGLE COLOR LED, BLUE, 1.6 mm
封裝: 3.20 X 1.60 MM, 1.85 MM HEIGHT, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2
文件頁數: 18/23頁
文件大小: 507K
代理商: SB1105W-TR
Page 4
Electro-Optical Characteristics(SB,SG,HUB,HUC,HUG)
Single Color Ultra High Brightness Type
1105W Series
Conditions
S B
HUB
HUC
S G
HUG
T YP .
2.9
MAX .
3.4
Re ve rse Curre nt
VR =5V
IR
MAX .
100
μA
Pe a k Wa ve le ng th
IF =10mA
λp
T YP .
465
nm
Domina nt
Wa ve le ng th
IF =10mA
λd
470
nm
Spe ctra l L ine Ha lf
Width
IF =10mA
⊿λ
22
Ha lf Inte nsity
Ang le
IF =10mA
2θ1/2
25
de g .
Ite m
S ymbol
Unit
F orward Voltage
IF =10mA
VF
V
Characte ristics
(Ta=25℃)
Conditions
UY
UR
2.2
2.8
Reverse Current
VR=5V
IR
100
μA
Peak Wavelength
IF=20mA
λp
592
Dominant
Wavelength
IF=20mA
λd
590
Spectral Line Half
Width
IF=20mA
⊿λ
18
Half Intensity Angle
IF=20mA
2θ1/2
50
deg.
Item
Symbol
Unit
Forward Voltage
IF=20mA
VF
V
Characteristics
Electro-Optical Characteristics(UY,UR)
(Ta=25℃)